Realitná poradňa


Mám dlh voči bytovému družstvu. Môžem predať byt?
Mám nehnuteľnosť zaťaženú hypotékou, exekúciou. Môžem ju predať?

Áno, nehnuteľnosť sa dá predávať aj keď na nej viazne hypotéka, exekúcia, dlh na nájomnom a podobne. Riešenie týchto problémov sa potom rieši v kúpnej zmluve. Mnohí kupujúci s týmto majú problém a nechcú ísť do rizika kúpy nehnuteľnosti s dlhom. Preto Vám odporúčame kontaktovať našu realitnú kanceláriu. My Vašu nehnuteľnosť odkúpime a Vaše dlhy za Vás vyrovnáme, alebo Vám poskytneme zálohu za Vašu nehnuteľnosť a z tejto zálohy Vaše dlžoby vyrovnáme.


Môžem kúpiť družstevný byt?

Pri kúpe družstevného bytu nekupujete samotný byt, ale členské a nájomné práva k bytu. S družstvom uzatvoríte nájomnú zmluvu na užívanie bytu. Vlastníkom bytu je stále družstvo. Takýto byt sa nedá kúpiť na hypotéku a je potrebné použiť vlastné finančné prostriedky. Ešte pred kúpou odporúčame preštudovať si stanovy družstva, za akých podmienok je možné previesť členské a nájomné práva k bytu, výšku poplatkov s tým súvisiacich a v prípade ak si chcete odkúpiť neskôr byt do osobného vlastníctva, aká je anuita, t.j. zostatková hodnota bytu.


Kedy je splatná provízia realitnej kancelárie?

Provízia je splatná až pri predaji nehnuteľnosti.


Aký je postup pri odkúpení nehnuteľnosti Vašou realitnou kanceláriou?

Základom je dohoda. Maklér sa príde na Vašu nehnuteľnosť pozrieť a ponúkne Vám za akú cenu Vašu nehnuteľnosť od Vás odkúpime. Pokiaľ dôjde k dohode, prídete do kancelárie a dohodnuté podmienky spíšeme v zmluve. Potom to už ide rýchlo. Vyrovnáme Vaše dlhy, exekúcie a nájdeme Vám bývanie. Pokiaľ sa nedohodnete s maklérom na výkupnej cene, nič sa nedeje. Za obhliadku neplatíte a máte možnosť Vašu nehnuteľnosť zaradiť do našej ponuky. Formou sprostredkovania Vám budeme hľadať kupujúceho podľa Vašich podmienok.


Ak si vyberiem nehnuteľnosť, prečo musím zložiť finančnú zálohu na kúpu?


Záloha je jasný signál pre nás aj pre predávajúceho, že máte vážny záujem o kúpu nehnuteľnosti a že v danej veci budete konať. Vami vybraná nehnuteľnosť sa potom nebude ponúkať ďalším záujemcom.


Čo sa stane ak zložím zálohu na kúpu vo Vašej RK a banka mi neschváli úver?

Dôležité je dopredu si zistiť v banke Vaše reálne šance na získanie hypotéky. Pokiaľ sa aj napriek prísľubu banky stane, že Vám hypotéku neschvália, môžete využiť služby nášho hypotekárneho poradcu. Ten urobí maximum, aby ste získali hypotéku.


Aký je to pražský typ bytu? Aký je to košický typ bytu?

Pražský typ bytu - Ide o veľmi vyhľadávaný typ bytu, nakoľko základnou charakteristikou tohto typu bytu je to, že všetky priečky v byte nie sú nosné, t.j. že ich môžete všetky vybúrať a upraviť byt podľa svojich predstáv. Majú veľkú 6m loggiu a kumbál pred bytom. V pôvodnom stave je jadro bytu prechodové do kuchyne. Taktiež obývačka je prechodová do kuchyne. Poznáme veľký pražský typ, malý pražský typ a rohový pražský typ. Veľký pražský typ a rohový pražský typ má celkovú rozlohu s príslušenstvom (pivnica, komora na chodbe) cca 71m2. Malý pražský typ bytu má s príslušenstvom cca 57m2. Rohový pražský typ má menšiu kuchyňu s oknom na bočnej stene bytového domu a veľkú obývačku.
Košický typ bytu - má nosné priečky, úzku kuchyňu v tvare písmena L, menšiu cca 3m loggiu. Je vyhľadávaný kvôli priestranným izbám a ich nepriechodnosti. 

Aký je rozdiel medzi balkónom, lodžiou a terasou?)

Balkón – S balkónom sa stretávame zvyčajne pri starších tehlových domoch, ale aj pri novostavbách. Ide o vysunutú plochu ohraničenú z troch strán do výšky zábradlia.
Lodžia – S lodžiou sa stretávame zväčša pri panelových blokoch. Ide o vsunutú plochu do fasády, alebo je súčasťou fasády a je z dvoch strán ohraničená od vrchu po spodok. V prednej časti je ohraničená do výšky zábradlia.
Terasa – Väčšia plocha s rôznym ohraničením zväčša bez zastrešenia.
Francúzske okno – Balkónové dvere ohraničené zábradlím, bez možnosti vystúpenia na nejakú plochu.

terasa
balkon
loggia


Máte ďalšie otázky?
Pýtajte sa. Vaše otázky očakávame na .

NÁJDETE NÁS

Naše kancelárie sa nachádzajú na 1. poschodí v budove v blízkosti Jumbo centra (bývalý Dom odborov) a hotela Yasmin (bývalý hotel Hutník) nad kaviarňou. Parkovanie do jednej hodiny zadarmo pred budovou Jumbo centra. Tešíme sa na Vás v pracovné dni od 8,30 do 17,00 hod.
Prihlásenie pre maklérov